"> İkinci Abdülhamid Han'ın Hayatı | İkinci Abdülhamid Han Adına Yapılmış İlk ve Tek Türk Sitesi

İkinci Abdülhamid Han’ın Hayatı


Saltanatı: 1876-1908

Babası: Abdülmecid Hân – Validesi: Tîr-i Müjgân Sultân
Doğumu: 21 Eylül 1842 Vefatı: 10 Şubat 191
8

Çok iyi bir tahsil görerek Din ilimlerini ve Fransızcayı mükemmel bir şekilde öğrendi. Amcası Abdülâziz Han onu Mısır ve Avrupa seyahatlerinde yanında götürdü. Abdülâziz Han’ı Tahttan indirip Şehid ettiren, böylece Osmanlı Devleti’nde idareyi ele geçirin batı kuklası bazı Paşalar, V. Murad’ın şuurunun bozulması üzerine, devlet işlerine karışmaması ve yalnız millet meclisinin çıkaracağı kanunlara göre hareket etmesi şartıyla, Abdülhamid Han’ı Sultan ilan ettiler.

Tahta çıktığında Osmanlı Devleti tam bir bunalımın eşiğindeydi. Karadağ ve Sırbistan’da Savaş aleyhimize dönmüş, Bosna – Hersek ve Girit’te ayaklanmalar çıkmış, mali kriz son haddine varmıştı. Bu arada sadrazam Mithat Paşa ve arkadaşlarının isteği üzerine 23 Aralık 1876’da Birinci Meşrutiyet ilan edildi. Ancak Gayri Müslim’lerin dahi yer aldığı Meclis-i Mebûsan’ın ilk işi Rusya’ya Harp ilanı oldu. 93 Harbi diye tarihe geçen bu savaş, Osmanlı Devleti için tam bir Felâket getirdi. Ruslar İstanbul önlerine kadar geldi. Bir milyondan fazla Türk, Bulgaristan’dan İstanbul’a Hicret etti. Mütareke isteyen Sultan Abdülhamid Han, ilk iş olarak Devleti parçalanma ve yok olma yoluna doğru götüren Meclis-i Mebûsan’ı kapattı (13 Şubat 1878) ve Devlet idaresini eline aldı. Ayastefanos Antlaşması ile Osmanlı Devleti Makedonya, Batı Trakya, Kırklareli, Kars, Ardahan ve Batum’u kaybediyordu. Ancak İngiltere ile anlaşan Abdülhamid Han, Kıbrıs’ın idaresini onlara bırakmak şartıyla, yeniden topladığı Berlin Konferansı’nda kaybedilen toprakların bir kısmına sahip oldu.

Abdülhamid Han büyük meseleler karşısında bunalan Osmanlı Devleti’ni bundan sonra dahiyane bir siyaset, adalet ve fevkalade bir kudretle yönetti. Düyun-u Umumiye idaresini kurarak iki yüz elli iki milyon tutan Devlet borçlarını yüz altı milyona indirdi. Memlekette büyük bir imar faaliyeti ile eğitim ve öğretim seferberliği başlattı. Çoğu şahsî parasından olmak üzere Cami, Mescit, Mektep, Medrese, Hastane, Çeşme, Köprü vs. gibi toplam 1552 eser yaptırdı. Ülkenin dört bir yanını Demiryolu ile döşedi. Yunanlıların Girit’te isyan çıkarıp, Türkler arasında toplu Katliamlar yaptırmaya başlamaları üzerine, Yunanistan’a Harp ilan etti. Alman kurmaylarının altı ayda geçilemez dedikleri Termopil geçidini 24 saatte aşan Osmanlı Ordusu, Atina önüne vardı. Yunanistan’ın tamamen Osmanlı eline geçeceğini anlayan Avrupalı Devletler, Sulha Zorladılar ve bunda Muvaffak oldular.

Yahudilerin Filistin’de bir Cumhuriyet kurma teşebbüslerinin karşısına çıktı. Onların Osmanlı borçlarını bütünüyle silelim tekliflerini reddetti. Bu toprakların kanla alındığını, asla terk edilemeyeceğini sert bir dille bildirdi. Filistin topraklarının Yahudilere satılmaması için gerekli tedbirleri aldı. Doğu Anadolu’da Ermeni hareketlerine karşılık Hamidiye alaylarını kurdu ve bölgede asayişi temin ile Osmanlı hakimiyetini pekiştirdi.

Sultan Abdülhamid Han’ı tahttan indirmeden Osmanlı Devleti’ni parçalamanın ve İslam’ı yok etmenin mümkün olmadığını gören bütün iç ve dış düşmanlar bu Türk hakanına karşı cephe aldılar. Bir taraftan Sultan’ı gözden düşürmek üzere her türlü iftira ve kötüleme kampanyaları yaparlarken, diğer taraftan suikastlar tertip ettiler. Ermeni asıllı Fransız yazar Albert Vandal’ın “Le Sultan Rouge = Kızıl Sultan” şeklinde ortaya attığı iftiraları aynen alan bazı gafiller, Ansiklopedilere bunları yazarak Genç Nesilleri aldattılar.

Bu arada Padişah’ın Devlet idaresinde Nüfuzunu kırmak isteyen Batılılar, İttihat ve Terakki mensuplarını kışkırtarak 23 Temmuz 1908’de İkinci Meşrutiyeti ilan ettirdiler. Böylece otuz yıl durmuş olan Facialar tekrar başladı. 31 Mart Vakası sebebiyle İttihat ve Terakki ileri gelenleri tarafından Tahttan indirilen Abdülhamid Han, Selanik’e gönderildi (27 Nisan 1909). 10 Şubat 1918’de Beylerbeyi Sarayı’nda Hakk’ın Rahmetine Kavuşan  Abdülhamid Han’ın kabri Çemberlitaş’ta Dedesi Sultan II.Mahmud Han’ın Türbe-i Şerif’i Haziresindedir…

II. Abdülhamid Han’ın Güzel Ahlakı, Dine olan bağlılığı, Edep ve Hayası’nın Derecesi, Akıl, İlim ve Adaleti’nin çokluğu, Milleti için Gece – gündüz çalışması, Düşmanlarına bile iyilik yapması, ciltler dolusu eserlerle anlatılmaktadır. Onun tahttan indirilmesinin üzerinden 10 Yıl geçmeden İmparatorluğun Dörtte Üçünün elden çıkması, Memleketi 33 Yıl nasıl idare ettiğine en açık delildir. Yine Abdülhamid Han’ın Tahttan indirilmesiyle beraber Kan Gölü haline çevrilen Ortadoğu’da hala Huzur tesis edilememiş olup, Arap alemi siyonizmin oyuncağı haline gelmiştir.

Vaktiyle İttihat ve Terakki fırkasının içinde Abdülhamid Han’a Düşmanlık eden Filozof Rıza Tevfik ve Süleyman Nazif Pişmanlıklarını aşağıdaki şiir ile dile getirmişlerdir.

Tarihler adını andığı zaman,

Sana hak verecek hey Koca Sultan,

Bizdik utanmadan iftira atan,

Asrın en siyasî Padişahına.

(Rıza Tevfik)

Padişahım gelmemişken ya da biz,

İşte geldik senden istimdada biz,

Öldürürler başlasak feryada biz,

Hasret olduk eski istibdada biz.

(Süleyman Nazif)

ÜSTAD NECİP FAZIL KISAKÜREK ‘İN AĞZINDAN II.ABDÜLHAMİD HAN

II. Abdülhamid, Türk’ün özünün ve temel varlığının, hakkı gasp edilmiş, mağdur kurtarıcısıdır. Abdülhamid, Tanzimat sonrasındaki Batı’ya kontrolsüz, körü körüne yönelişin karşısında inatla duran, kök ve cevherin müdafaasını son bir gayretle yapan muazzam bir şahsiyettir. Abdülhamid’i anlamak sayesinde yüzlerdeki maskeler düşecek ve onu bir anahtar gibi kullanarak bizi bu karanlık ve şahsiyetsiz ortama getirenlerin içyüzleri ortaya dökülecektir.

Abdülhamid hakkında söylenen her olumsuz iddiayı tersine çevirdiğimizde doğruyu bulacağızdır. Yani bir tür turnusol kağıdıdır Abdülhamid. Bu yorumların yalanını ayıklayıp onun üzerine bina ettiği yapıyı yeniden ayakları üzerine oturttuğumuzda hakikat ayan beyan ortaya çıkacaktır.

 

 

 

“Abdülhamid’i anlamak her şeyi anlamak olacaktır”

112 Responses

 1. sevket uyar adiyaman gilbasi dedi ki:

  2.abdulhamute ihanet edenleri ona karsi honkurenleri edepsizce yalan yanlisi dogru gibi kabul edip sultana hakaret edenlerden bazilarini yumusakca bazilarini sert ce elestiriz.burda soru su yahu kardesim akifin veya said nursinin yaptiklarini hakkiyla neden yazmiyorsunuz yok efendim bir talebesine 60 milyonun velisiymiş demismis mehmet akif ozrunu soyleyecekmis mis.tarihi hakkiyla yazmak lazim sadece gercekleri halk karar verecektir affedecek veya affetmeyecektir.sizin isiniz sadece gercekleri yazmaktik kimseyi allamak pullamak olmamali.abdulhamit sadece padisah degildi dunyadaki butun muslumanlarin halifesiydi velisiydi onu anlayamayan bir düşünüre ne diyelim (kendi oz cocuklarini katleden katil sürülerinin dumen suyunda yikanan kirli bedenler kirli beyinler abdulhamud hani anlamayan
  bir islam alimi düşünün ona alim demek agirima gidiyor.dunyada varmidir baska milletlerde islamin bin yillik bayraktarligini yapan osmanliyi inkar ve sultanlarini da bebelerine kadar surgun edip memleketinden kovacaksin.ulan kahpe dunynin kahpe cocuklari yapti bunlari vatansiz orospu cocuklari osmanli ailesini surgun ettiler gurbet ellerinde per perisan oldular kendi paralarini bile almadan bir gecede surduler ne desem icimdeki firtinayi dindiremem allaha havale ediyorum hepsini topunu

  • Fuat dedi ki:

   Söylediklerinize sonsuz defa katılıyorum dünya acaba böyle mükemmel bir şahsiyeti görebilecekmi her Abdulhamit denildiğinde gözlerim doluyor içimde gözyaşı ırmakları akıyor, boğazım dügümleniyor

 2. Düşünceleriyle , ilerigörüşlülüğü ile vatanını savunması ile tarihimizde gerçekten adı anılmaya layık olan liderlerimizden biridir bana göre Sultan Abdülhamid Han.Osmanlının modern Sultanıydı o.Yaptırdığı okullar ile kurduğu hastaneler ve sosyal kurumlarla Osmanlı Devletinin borcunu azaltmasıyla her daim düşmanlarının dikkatini çekti.Gerçekten bir büyük Sultandı O !
  O kadar ileri görüşlü bir şahsiyet idi ki şu sözlerini tarihin bir köşesine kazımıştır.
  “Bizim bu savaşı kaybetmemizde yahudilerin büyük rolü olacaktır. Almanlar çalışkan ve dinamik millet olsalar da dünya siyasetini bilmezler. Yahudilerden intikam almaya kalkacaklardır ve değişik ülkeler Almanya’ya saldıracak böylelikle 2. Dünya Savaşı çıkacaktır. Kendilerine yapılanları çok fazla abartacak Yahudiler Filistin’de devlet kurmak için gereken desteği alacaklar. İşte 3. Dünya Savaşı da bunda gömülüdür”

 3. Mert Yürek dedi ki:

  Sultan Abdülhamid Han hazretleri dünya tarihinin gelmiş geçmiş en büyük siyaset adamı dır lakin etrafındaki hainler (ittihat ve Terakki ) fırsatını buldukları ilk anda tahttan indirip ortadoğu yu batıya peşkeş çettiler ve hiç bunları yapmamiscasina sanki bir kahraman gibi ders kitaplarında anlattılar ama batıya diz çöktüren ulu Hakan sultan Abdülhamid Han hazretlerini hiç derslerde anlaşıldığını isitmedik ahhhhh Abdülhamid Han ahhhhh yaşasaydın da şu ömrüm sana feda olsaydı…

 4. Namik sayar dedi ki:

  Osmanlînin muhteśem padiśahlardan bir tanesidir.iftira atiyorlar hadsiz serefsizler.rabbim mekanini cennet etsin

 5. Ömer dedi ki:

  Hey gidi sultanlar sultanı seni anlamak bugünü anlamaktır bu güzelim memlekete yüce islama her türlü kahbeligi yapıp utanmayan şerefsizleri anlamaktır. ALLAH mekanını cennet eylesin aynı hataya bir daha düşürme bizi yarabbim içimizdeki kahbeleri ayıkla yarabbim.

 6. Sevgi dedi ki:

  Aziz vatanın topraklarını ingilizlere peşkeş çeken kamal seni güzel yazan tarih utansın ne desem az gelir güzel ülkem Abdülhamit ı anlamak bu günün ortadoğusunu anlamak anavatanin içinde düştüğü durumu anlamaktır. Diktatör diyorum kızıyorlar yine söylüyorum M. Kamal bu ülkenin görüp görebileceği en büyük diktatördur. Koskoca hanlar hanıni riza tevfik m. Kemal Mahmud şevket pasa vs.batılın uşağı olmuş kişiler söndürdü koskoca sultanı yıkmak selanik masonlarına ve Ermeni tohumlarına kaldı kendi deyimiyle. Allah mekanını cennet eylesin.

 7. erdem tunc dedi ki:

  Mehmet Akif ve Saidi Nursi? Bunlar sozde alim ve fikir adami? Nasil bir ihanetin icerisine girmisler; bu kadar mi basiretsizdiler.. Hele ki Saidi Nursin nin mihraba cikip Abdulhamid hakkinda soyledigi hezeyanlar… Bununla ilgili yazilan bir tarih vesikasini anlatan kitap dagitilmiyor ve imha ediliyor… arastirin..

  • Hakdan kansız dedi ki:

   Said nursi yapptığı bu hatalardan sonra Ulu Hak Abdülhamiden helalik istemiştir fakat Abdüllhamide ulaşşamadığından Abdülhamidin bir akrabasından hellalik istemiştit. Kaynak sorarsanız youtube ye Kadir Mısıroğlunun Said nursi ile ilgilli bir dersi vardır dinleyebillirsinn.

 8. Zafer dedi ki:

  Şu anda ülkemize yapılanlarda budur. Ülkemizin kalkındığını,ilerlediğini yerlileşip,millileştiğimizi gören iç ve dış güçler ülkemizi ve cumhurbaşkanımızı yalan,dolan,iftiralarla,gezi olaylari,darbelerle yıpratmaya durdurmaya calışmaktadır. Tıpkı Abdulhamit han ve osmanlıya yaptıkları gibi. Uyanın eyy yurdumun insanları yoksa R.Tayyip Erdoğan’ın da arkasından böyle feryat edersiniz.

 9. Mustafa barak dedi ki:

  Eyy cennet mekan abdulhamid han yürekten hissediyorum mekanın cennetdir. Sen İslam için ümmet için çok çalıştın kimse bilmesede herşeyi gören ve işiten yüce Allah seni peygamber efendimize komşu eylesin inşallah nasip olursa cennete girersem seni görmeyi sohbet etmeyi çok isterim..

 10. Turhan şahin dedi ki:

  Bugün sesi yüksek çıkanlar osmanlı olmadıklarını söylüyorlar ama “hepimiz Ermeniyiz ” diye yollarda yürüyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aşağıdaki kutucuğa uygun rakamı yazınız (Sayı İle) *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.