İkinci Abdülhamid Han’ın Hayatı

Saltanatı: 1876-1908

Babası: Abdülmecid Han – Annesi: Tir-i Müjgan Sultan
Doğumu: 21 Eylül 1842 Vefatı: 10 Şubat 191
8

Çok iyi bir tahsil görerek din ilimlerini ve Fransızcayı mükemmel bir şekilde öğrendi. Amcası Abdülaziz Han onu Mısır ve Avrupa seyahatlerinde yanında götürdü. Abdülaziz Han’ı tahttan indirip şehit ettiren, böylece Osmanlı Devleti’nde idareyi ele geçirin batı kuklası bazı paşalar, V. Murat’ın şuurunun bozulması üzerine, devlet işlerine karışmaması ve yalnız millet meclisinin çıkaracağı kanunlara göre hareket etmesi şartıyla, Abdülhamid Han’ı sultan ilan ettiler.

 

Tahta çıktığında Osmanlı Devleti tam bir bunalımın eşiğindeydi. Karadağ ve Sırbistan’da savaş aleyhimize dönmüş, Bosna-Hersek ve Girit’te ayaklanmalar çıkmış, mali kriz son haddine varmıştı. Bu arada sadrazam Mithat Paşa ve arkadaşlarının isteği üzerine 23 Aralık 1876’da Birinci Meşrutiyet ilan edildi. Ancak gayrimüslimlerin dahi yer aldığı Meclis-i Mebusan’ın ilk işi Rusya’ya harp ilanı oldu. 93 harbi diye tarihe geçen bu savaş, Osmanlı Devleti için tam bir felaket getirdi. Ruslar İstanbul önlerine kadar geldi. Bir milyondan fazla Türk, Bulgaristan’dan İstanbul’a hicret etti. Mütareke isteyen Sultan Abdülhamid, ilk iş olarak devleti parçalanma ve yok olma yoluna doğru götüren Meclis-i Mebusan’ı kapattı (13 Şubat 1878) ve devlet idaresini eline aldı. Ayastefanos antlaşması ile Osmanlı Devleti Makedonya, Batı Trakya, Kırklareli, Kars, Ardahan ve Batum’u kaybediyordu. Ancak İngiltere ile anlaşan Abdülhamid Han, Kıbrıs’ın idaresini onlara bırakmak şartıyla, yeniden topladığı Berlin Konferansı’nda kaybedilen toprakların bir kısmına sahip oldu.

Abdülhamid Han büyük meseleler karşısında bunalan Osmanlı Devleti’ni bundan sonra dahiyane bir siyaset, adalet ve fevkalade bir kudretle yönetti. Düyun-u Umumiye idaresini kurarak iki yüz elli iki milyon tutan devlet borçlarını yüz altı milyona indirdi. Memlekette büyük bir imar faaliyeti ile eğitim ve öğretim seferberliği başlattı. Çoğu şahsî parasından olmak üzere cami, mescit, mektep, medrese, hastane, çeşme, köprü vs. gibi toplam 1552 eser yaptırdı. Ülkenin dört bir yanını demiryolu ile döşedi. Yunanlıların Girit’te isyan çıkarıp, Türkler arasında toplu katliamlar yaptırmaya başlamaları üzerine, Yunanistan’a harp ilan etti. Alman kurmaylarının altı ayda geçilemez dedikleri Termopil geçidini 24 saatte aşan Osmanlı ordusu, Atina önüne vardı. Yunanistan’ın tamamen Osmanlı eline geçeceğini anlayan Avrupalı devletler, sulha zorladılar ve bunda muvaffak oldular.

Yahudilerin Filistin’de bir cumhuriyet kurma teşebbüslerinin karşısına çıktı. Onların Osmanlı borçlarını bütünüyle silelim tekliflerini reddetti. Bu toprakların kanla alındığını, asla terk edilemeyeceğini sert bir dille bildirdi. Filistin topraklarının yahudilere satılmaması için gerekli tedbirleri aldı. Doğu Anadolu’da Ermeni hareketlerine karşılık Hamidiye alaylarını kurdu ve bölgede asayişi temin ile Osmanlı hakimiyetini pekiştirdi.

Sultan Abdülhamid Han’ı tahttan indirmeden Osmanlı Devleti’ni parçalamanın ve İslam’ı yok etmenin mümkün olmadığını gören bütün iç ve dış düşmanlar bu Türk hakanına karşı cephe aldılar. Bir taraftan Sultan’ı gözden düşürmek üzere her türlü iftira ve kötüleme kampanyaları yaparlarken, diğer taraftan suikastlar tertip ettiler. Ermeni asıllı Fransız yazar Albert Vandal’ın “Le Sultan Rouge=Kızıl Sultan” şeklinde ortaya attığı iftiraları aynen alan bazı gafiller, ansiklopedilere bunları yazarak genç nesilleri aldattılar.

Bu arada Padişah’ın devlet idaresinde nüfuzunu kırmak isteyen batılılar, İttihat ve Terakki mensuplarını kışkırtarak 23 Temmuz 1908’de İkinci Meşrutiyeti ilan ettirdiler. Böylece otuz yıl durmuş olan facialar tekrar başladı. 31 Mart Vakası sebebiyle İttihat ve Terakki ileri gelenleri tarafından tahttan indirilen Abdülhamid Han, Selanik’e gönderildi (27 Nisan 1909). 10 Şubat 1918’de Beylerbeyi Sarayı’nda vefat eden Abdülhamid Han’ın naşı Çemberlitaş’ta dedesi Sultan II. Mahmut’un türbesindedir.

II. Abdülhamit Han’ın güzel ahlakı, dine olan bağlılığı, edep ve hayasının derecesi, akıl ilim ve adaletinin çokluğu, milleti için gece-gündüz çalışması, düşmanlarına bile iyilik yapması, ciltler dolusu eserlerle anlatılmaktadır. Onun tahttan indirilmesinin üzerinden 10 yıl geçmeden imparatorluğun dörtte üçünün elden çıkması, memleketi 33 yıl nasıl idare ettiğine en açık delildir. Yine Abdülhamid Han’ın tahttan indirilmesiyle beraber kan gölü haline çevrilen Ortadoğu’da hala huzur tesis edilememiş olup, Arap alemi siyonizmin oyuncağı haline gelmiştir.

Vaktiyle İttihat ve Terakki fırkasının içinde Abdülhamid Han’a düşmanlık eden Filozof Rıza Tevfik ve Süleyman Nazif pişmanlıklarını aşağıdaki şiirliri ile dile getirmişlerdir.

Tarihler adını andığı zaman,

Sana hak verecek hey Koca Sultan,

Bizdik utanmadan iftira atan,

Asrın en siyasî Padişahına.

(Rıza Tevfik)

Padişahım gelmemişken ya da biz,

İşte geldik senden istimdada biz,

Öldürürler başlasak feryada biz,

Hasret olduk eski istibdada biz.

(Süleyman Nazif)

ÜSTAD NECİP FAZIL KISAKÜREK ‘İN AĞZINDAN II.ABDÜLHAMİD HAN

II. Abdülhamid, Türk’ün özünün ve temel varlığının, hakkı gasp edilmiş, mağdur kurtarıcısıdır. Abdülhamid, Tanzimat sonrasındaki Batı’ya kontrolsüz, körü körüne yönelişin karşısında inatla duran, kök ve cevherin müdafaasını son bir gayretle yapan muazzam bir şahsiyettir. Abdülhamid’i anlamak sayesinde yüzlerdeki maskeler düşecek ve onu bir anahtar gibi kullanarak bizi bu karanlık ve şahsiyetsiz ortama getirenlerin içyüzleri ortaya dökülecektir.

Abdülhamid hakkında söylenen her olumsuz iddiayı tersine çevirdiğimizde doğruyu bulacağızdır. Yani bir tür turnusol kağıdıdır Abdülhamid. Bu yorumların yalanını ayıklayıp onun üzerine bina ettiği yapıyı yeniden ayakları üzerine oturttuğumuzda hakikat ayan beyan ortaya çıkacaktır.

“Abdülhamid’i anlamak her şeyi anlamak olacaktır”

İkinci Abdülhamid Han’ın Hayatı için 44 yorum yapılmış.

 1. ali dedi ki:

  mehmet akif ersoy un ABDÜLHAMİT HAN HAZRETLERİ hakkındaki düşüncelerini buraya niye yazmadınız. yoksa zamanı mı gelmedi daha?

  • ktpvds dedi ki:

   m.akif ersoy un son döneminde nasıl sapıttığını herkes bilir o sebeble buraya sultana yazdığı hakaretleri yazmaya gerek yok sen istersen cihan sultanına değilde rabbime söylediği hakaretleri oku

  • Abdullatif Baytur dedi ki:

   ll.Abdulhamid Han’ın Ruhu şad olsun…Mekanı Cennet olsun…O’nun hayatını okuyup iyi anlamak lazım.Her Türk evladının doğru tarihimizi okuyup bilgi sahibi olması lazım….İkinci Abdülhamid Han’ı tanıdıkça hayranlık duyuyorum…Nur içinde yatsın…

   • Tahatayyip dedi ki:

    Nede guzel dedin herkezin abdulhamit hani dogru yerden okumasi ve guzel anlamasi gerek pekiya abdulhamit hani en dogru sekilde hangi yazardan okuyabiliriz

  • Kamil S. dedi ki:

   M.Akif Mısır’da yaşadığı yıllarda Şemsettin Şeker’in nakliyle Yozgatlı Mehmed Efendi’ye şöyle bir sözü olmuş ki bunu dikkate almakta fayda var:

   “Ölmez de iyileşirsem şu, şu konuları nazma döküp işleyeceğim. Bir de hatıralarını yazmak istiyorum. Hatıralarımda Sultan II. Abdülhamit’e karşı i’tizar [özür dileme] ve itiraflarım olacak.” [Kültür: Sanat, Araştırma Dergisi, Sayı: 2, Ocak 2006, s. 6
   maalesef Mehmet Akif’in Talat Paşa vesilesiyle İttihatçılara karıştığı sonradan diğer alimler gibi o da hatasını anladı ama geç kaldı

   • ARDAM dedi ki:

    EN DOĞRU CEVABI SİZ VERDİNİZ. MİLLET BİLİR BİLMEZ KONUŞUP DURUYOR. BENDE AŞIRI DERECE SULTAN ABDÜLHAMİT HAN HAYRANIYIM. AMA M.AKİF DENİNCE O RAHMETLİ DE MÜKEMMEL BİR KİŞİLİK HAKARET ETMEMEK LAZIM. HATASINI ANLADIĞINDA İŞ İŞTEN GEÇTİ FAKAT PİŞMANLIĞINI DİLE GETİRMİŞ YANILGIDA OLDUĞUNU BELİRTMİŞ.

   • İsmail dedi ki:

    Mehmet Akifin Abdülhamid karşıtlığı siyasi değil dini gerekçelere dayanır.
    Çünkü m.Akif Muhammed Abduhun Talebesi dir.

  • Kamil S. dedi ki:

   Duygularını şiir ile ifade eden bir şairin pişman olduğuna dair Safahat eserinde Asım bölümünün Semerci şiirindeki ”/Giden semerciyi, derler, bulur muyuz şimdi?/Ya böyle kalfa değil, basbayağı muallimdi./Nasıl da kadrini vaktiyle bilemedik, tuhaf iş:/Semer değilmiş o rahmetlininki devletmiş!/” dizeleri çok şeyler anlatıyor sanki.

   • Kafkasyalı dedi ki:

    Gönül isterdi ki semerci gibi bir yazı değil de Rıza Tevfik gibi tam bir pişmanlık şiiri kaleme alsaydı.. Neyse İnşallah gerçekten pişman olmuş tevbe etmiştir..

  • Umut dedi ki:

   Rahmetli hakkında enteresan bir sayfa var.

   http://www.angelfire.com/ri2/ruhiselman/rs19.html

   veya
   BİR SPİRİTUALİSTİN DÜNYASI

   AHIRETTEN SİMALAR – 13 yazıp arayın.

 2. Kafkas Kartalı dedi ki:

  Abdülhamid Han Hz. Tuğrasının anlamını hiçbiriniz bilmiyor cehalet ve tarihi 3-5 altına satan kafirlere inanıyorsunuz gerçekler Tuğrada yatmakta onunda anlamını Abdülhamid han İstan Başlarına emanet etmiştir.Gün gelecek o gün gelecek tüm kafirler susacak sadece Sultanımız Abdülhamid Han İstanları konuşacak o zamana kadar susun Tuğra ne anlam içermektedir bu tarihçilerin değil Abdülhamid han hz. Saklıdır. Tarihçiler kendi menfaatlerine göre fitneye inanarak yazmış çizmişlerdir Arma değil Tuğra gerçeklerin ortaya çıkmasını sağlayacaktır Kemalizm diye Osmanlının Ameliyatlı halidir ama Kurtuluşun son hamlesidir Fitne Padişahımıza atılmış Mustafa Kemal Atatürk’ün çabalarıyla dahil son bulamamıştır Gerçek ancak zamanı gelince ortaya çıkacaktır Abdülhamid Han Hz eşi Müşfika hanımda Mustafa Kemal Atatürk’ün ise soyu Fikriye hanımla saklanmaktadır devlet kendini tarihte satanlara karşı fitnecilere karşı saklı tutulmakta Padişahımıza ve Atatürk’e saygıyı yitirmeyin. Bana soru yöneltmeye kalkmayın sadece fitnelere inanmayın fitne gavurun içimize attığı zehirdir.

  • Musa Erkan dedi ki:

   Cok kisa ama cok derin anlatmissiniz. Bu sahislar ne kadar ayri gosterilsede ….. Ayni yolun ve ulkunun adamlaridir.
   Bu super olmus. Sagolun

  • HASAN ÖKSÜZ dedi ki:

   mükemmel kısa ama cok net anlatmıssınız bende her ikisine dair bi kıtap okumustum abdulhamıd han bi terazinin bir gözüyse m.kemal atatürkte diğer gözüdur bir bütündür benim kişisel fikrim

  • abc dedi ki:

   yazınızı şimdi görüyorum da biraz daha bilgi verirmisiniz. eşleri ile ilgili olarak sır onlarda saklı dediniz. neden baba tarafı değil de anne tarafı. aklımda gelen ilk kanı musevi ve yahudilerde olan anne üzerinden giden soyluluk bağı ?

 3. Erol dedi ki:

  Bugunu anlamak istiyorsak Cennetmekan Abdulhamit hani anlamamiz gerekmektedir…Oyun ayni aktorler farklidir..

 4. TUNA dedi ki:

  İzniniz olursa bu yazınızı isim belirtmek kaydıyla sitemizde paylaşacağız.

  +

 5. kuzeyli Türk dedi ki:

  Bazi cahiller Mehmet akifin sultana yazdigi hakeretleri neden yazmiyorsunuz demis insan hata yapar Mehmet akifde hatasini anlayip sefahatin son sayfalarinda sultandan özur dileyip övgulerini sunmustur zahmet edip okusalar Boyle sacma sorular sormazdilar yazik

 6. Mustafa dedi ki:

  Sultan abdülhamidin meshebi hanefilikmi malikiliğin şazelilik tarikatımı ?

  • Zafer dedi ki:

   Mustafa bey demişsinizki hangi meshepden di Abdülhamid2 han
   Halkımın cehaleti üzüyor beni mezhepler amelde ve itikadda olmak üzere ikiye ayrılır. Bizim ülkemizde iki meshep ağırlıklıdır Hanifi ve Şafii ama iki tane daha vardır Hanbeli ve maliki bu mezhepler amelde mesheplerdir bizim ibadetleri nasıl yapacağımızı ve hayat akışı içindeki munasebetlzrimizin ölçüsünü tesbit eder. İtikatta meshepden olarak ehli sünnet ve cemaat mezhebindeniz imamlari imam Mansur maruridi ve imam Hasen elEşaridir.Biz hanefilerin itikadda mesheb imamı imam Mansur Maruridi dır.Daha ayrıntı için araştırın.

 7. talha dedi ki:

  fikir zengini ulu hakanı anlıyamamış,tanıyamamış beyin fukaraları var hala..çok yazık.Başarılı faydalı bir site olmuş inşallah gün geçtikçe daha çok kaynak ve belgeler eklenir bizde ulu hakanımızı biraz daha fazla tanımış oluruz.yıllarca okullarda bize öğretilen küflenmiş iğrenç yalanlar dan midemiz bulandı , doğru bilgilere hasret kaldık

 8. Kafkasyalı dedi ki:

  Allahü teala rahmet eylesin.. Müslüman Türk aleminin en değerli liderlerinden biridir..
  Onun hayatını iyi anlamamız ve anlatıp öğretmemiz lazım ki şu dönemde yaşadıklarımızı iyi idrak edelim..

 9. Mert Yazıcı dedi ki:

  Ödevime çok yardımcı oldu saolun

 10. Polat dedi ki:

  Arkadaslar cogu Alimler,Sultana karsi ciktilar.
  Is isden gecince hepsi anladi ama gec kaldilar.
  Allah onlari affetsin.

 11. mahmut dedi ki:

  Rabbim rahmet etsin. Kalbimizdesin sultanim seni anlamadilar ve su an dinimiz ne halde islam ne halde genclik ne halde. Rabbim
  yardimcimiz olsun.

 12. Önder dedi ki:

  Kurtulus savasi tam bir savsata I. Inönü 2.inönü zaferleri gerceklesti de yunanlar polatliya Ankara ya 90 km Nasil gelir Ismet Albay rütbesiyle garp cephesi komutanida osmanlinin onlara generali varken, ismet e düstü yalan degil kuyruklu yalan ,1921 de Fevzi Cakmak a nicin marasal lik ünvani 1.meclis Verir, safsatalarin hatti hesabi yok baskomutan likla sakarya yi bir savas sayarsak 3 tane kurtulus savasi yapilmis sehit sayimiz 5.000 dir 1923 de gazi meclisi Bypass edip Cumhuriyeti ilan etti ardindan kurulan ve 1934 de kadar faliyet göstermis 50.000 insanimiz iplerde sallandirilmis ölüm cezasini sonrasi sebebi sonradan uydurulmustur türkiye cumhuriyetinde Kurulum dan ve kurulum sonrasi yani 1918 den 1950 arasini yalan uydurma ipe sapa gelmez tarih i hic bilmeyen insanlar bile sacmalik diyor tutupta gazi osmanli borclarini ödemis en Büyük yalan 1954 de borclar bitmistir , her yeri demir aglarla ördük küllen yalan 1 km demir yolu yapilmamis cogunlugu Abdülhamid zamaninda yapilmis gazinin sanki savasta parke giymis meshur resmi hangisi savasta yapilmis buda kendisinin en Büyük yalanidir resim Ankarada dikmen sirtlarinda cekildigi ispatlandi gazi nin hangi savasi kisin yapilmis sakaryami baskomutan likmi ,yalan yalan kuyruklu yalanlar bu yalanlari anlat anlat bitmez yok Osman li kayitlari cok kötüdür o yüzden gazinin dogum tarihi belli degil yalan okudugu okul harp okulu bugünki sistem osmanli harp okullari hala Osman li sistemi 2 yil Kita hizmeti vs vs yani Gazinin astigi 50.000 insanin asilmasi aciklanmali hem tsk hem meclis kayitlarinda mevcut gazi hakkinda söylenecek cok fasizan uygulamalari mevcut her seyi dogru ögrenmeliyiz kimi müslüman im diyor tayipci oluyor dinsiz ve mecusi olanlari yada türk kürt ateistler ve alevilerin cogunlugu Gaziye tapar tarzda peygamber kabul edilir yani müslümanlar tayyipci müslüman olmayan Gazi taraftaridir her seyi acik acik konusalim her iki cenahtada sahtekar lar mevcuttur Türk tarih kurumu yalanlari bitmez tukenmez INSALLAH birgün ulusal Egitim kitabinda ögrenciler gercek tarihi önlenir.

 13. COŞKUN GÜZER dedi ki:

  Mustafa Armağan Hocanın, Abdülhamit Han için çok güzel 2 kitabı var.”Abdülhamit’in Kurtlar ile dansı”. Okunmasında çok fayda var. Üstad Necip Fazıl’ın dediği gibi; ““Abdülhamid’i anlamak her şeyi anlamak olacaktır”…
  Saygılar Sunarım,
  Coşkun Güzer

 14. asrın gelmiş geçmiş diplomatik zekası ile , devlet şuurunda olan Ulu Hakan Abdülhamid Han’dı O

 15. mesut dedi ki:

  Canım çıksın!33 yıl dile kolay.İki milyon metrekarelik Osmanlı sınırlarını çakallardan,canavarlardan korumak çok meşakkatli bir vazife.Hala anlamış değiliz Sultan’ı ve hiçbir zaman anlayamayacağız…:(

 16. Muhmmet Bahaddin dedi ki:

  33 sene bir karış toprak vermeden vatanı ve milleti için çalıştı didindi kızıl sultan denildi ama onun mirasına konan lar misakı milli dediler ama ondan da taviz verdiler onlar kahraman oldu osmanlı hain oldu ümmetin halini görseydi ne DERDİ ACABA o ki irlandaya ambargo uygulayan ıngilizlere aldırmadan irlandaya yardım gönderdi kim onu karalayip iftira atıyorsa ALLAHIN LANETİ ONLARIN ÜZERİNE OLSUN ULU HAKANIN MEKÂNI CENNET KOMŞUSU PEYGAMBER SAV.OLSUN

  • ARDAM dedi ki:

   ÇOK GÜZEL VE FEVKALADENİN FEVKİNDE OLMUŞ TEŞEKKÜR EDERİM SİZE BU YAZINIZ İÇİN. DAHA BAŞKA SÖZE NE HACET

 17. Yalçın dedi ki:

  Müslüman milliyetçi vatanını seven bir alim çıkıp anlatsın artık
  Nasıl bir oyunun içindeyiz

 18. Muhammed dedi ki:

  Kendisi ülkemizin şu dönemlerde en çok ihtiyacı olan fikir “Abdülhamid” fikriyatıdır.

 19. hasan eryılmaz dedi ki:

  Nur içinde yat Abdülhamit han, seni milletin çoğu anladığında selameti bulacağız. herkese selam olsun.

 20. Ali dedi ki:

  Safahat ın son bölümlerinden:

  Giden semerciyi,derler bulur muyuz şimdi?
  Ya böyle kalfa değil,basbayağı muallimdi.

  Nasıl da kadrini vaktiyle bilmedik,tuhaf iş:
  Semer değilmiş o rahmetlininki devletmiş

 21. Technologg dedi ki:

  Avrasya tüneline konacak isim için ulaştırma bakanlığının düzenlediği ankete katıl, oyunu Abdülhamit Han olarak ver.
  O’nun hayaliydi, O’nun adıyla yaşasın..

  http://anket.udhb.gov.tr

 22. Gamzeeee dedi ki:

  En sevdiğim padişah bide çok zeki eğer kanuni döneminde yaşasaydı Osmanlının ömrünü daha çok uzatırdı

 23. Dilek dedi ki:

  Seni seviyorum Abdulhamid han. 20 yasindan sonra ogrendim varligini ve ecdadimin kahraman olusunu. Ne desem simdi “ne idik ne oldun”. Avrupada ki turkluguyle ve müslümanligiyla zorluklarla bugune gelmis, özvatan hasretiyle yasayan gururlu osmanli torunuyum Allahin rahmeti üzerine olsun.

 24. Nakkase Mehmet dedi ki:

  Osmanlı döneminin en önemli ve kritik dönemlerinde rol oynamış padişahını saygıyla selamlıyorum. Mekanı Cennet olsun inşallah. Tahta geçtiği tarihten itibaren Osmanlı Devleti ‘nin kaderini değiştirdi. En uzun süre tahtta kalan padişah olmasının en önemli nedeni bu işi layığıyla Allah Rızası için yapmış olmasıdır kişisel görüşündeyim. Her şeyden önemlisi de tahtta kaldığı süre boyunca imparatorluğun ömrünü uzadığı aşikardır.

 25. Mustafa dedi ki:

  Abdülhamit’e büyük haksızlıklar yapılmıştır. Özellikle sol kesimlerde. Hiçbirşey yapmamış olsa Atatürk ve diğer kurtuluş savaşı kahramanlarının yetiştiği okulları açmış olması yeter. Aslında onun orduda yapmış olduğu modernizasyon olmasa Türkiye Cumhuriyeti de olmazdı. Şahsen mutaassıp olsa da icraat açısından modernisttir. Hem Atatürk hem de Abdülhamit’in yaptıkları büyük işlere rağmen eleştirilmesi gereken en önemli şey uzlaşıya dayalı dengeli bir siyasi sistem kuramamış olmalarıdır. Ülkemizin böyle bir sisteme en yaklaştığı dönemse kurtuluş savaşındaki birinci meclis dönemidir.

 26. Haci dedi ki:

  Abdulhamitin said nursiyi timarhaneye nicin attirdigini da soyleyin de aydinlanalim. Said nursinin Abdulhamite dusmanligi nerden gelir.

 27. Aydogan dedi ki:

  Geçmişe, tarihi şahsiyetlerimin birbirleri ile olan münasebet ve tutumlarina yonelik değerlendirmeler bilgi ve o dönemi şartları içinde olmalıdır. Sultan Abdülhamid Han suphesiz büyük ve dahi biridir. Ancak kusursuz değildir M. Akif vb. şahısların muhalefetleri hatadir ancak ihanet değildir. Sultan son donemetinde yalnız kalmis etradini saran mason ve kifayetsiz adamlar M. Akif vb değerli zevatla aralarına adeta perde olmuslar. Sultan son donem mabeyn başkasını (özel kalem müdürü) vb
  adamların mason, sebataist olduğu dikkate kacirilmamalidir. Irtibatsizlik ve gorusmemeden aradaki art niyetli işgüzar heriflerinden kaynaklanan anlasilamama, yanlış anlaşılmalaran kaynaklanan durunlar sozkonurudur.

 28. Aytaç Hızal dedi ki:

  Kılıçla kazanılan topraklar ilim ve bilime yenik düşmüş ve tarihin en kudretli devletlerinden biri yıkılmıştır. Osmanlı tarihinde askeri güçle kazanılan savaşlar ve beraberinde getirdiği vergi ile oluşan zenginlik dışında halkın refahını arttıracak,ilime bilime yönlendirecek ve medeniyeti geliştirecek hiçbir adım atılmamıştır. Halen daha biz ilk yerli arabamızı üretmekle meşgul iken eller Mars ve Venüs gezegenlerinde insanoğluna yeni yaşam alanları yaratma derdindi..Çok geriyiz çokkk..Ve bu kafa yapısı ile de geri kalmaya mahkumuz…

 29. Mustafa dedi ki:

  Filistin i kanla aldık diyen zihniyet kıbrıs i ıngilizlere veriyor niye kibrisi sekerlemi aldik. Yavşak işinize geldiği gibi dogu avrupa balkanlar sanki kansiz alındı her sey siyasi filistin müslümanlar için kutsal çünkü sizin tarihimize sokayim osmanlı yok artık Türk var Islam var osmanlı diye diye koca ımparatorluğu yedi atalariniz sizede bu ülkeyi yedirtmeyiz. Tarihe bakın isterseniz Yıldırım Beyazıt Han ve Timur Han savaşı sırp askerleri ile Türk ve islam ordularına karşı savaştığını unutmayın unutursaniz birileri çıkar hatırlatır biz Türkler Lider çıkarmakta üstümüze yok.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aşağıdaki kutucuğa uygun rakamı yazınız (Sayı İle) *