İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ziyaretçi Defteri

88 Yorum

 1. EVLÂD-I OSMANLI EVLÂD-I OSMANLI 05 Mayıs 2011

  Çok Güzel II.Abdulhamid Han Adına Site Açılması Çok Güzel Anlatıyorsunuz..

 2. osmanlı torunu osmanlı torunu 14 Mayıs 2011

  ALLAH BİZLERE,SİZLERE LAYIK TORUNLAR OLMAYI NASİB EYLESİN İNŞALLAH..

 3. manzum manzum 14 Mayıs 2011

  II. Abdülhamid’in hal’ fetvasını Akif mi yazdı?
  H. SALİH ZENGİN – 01.11.2009
  Şimdi Safahat’tan üç dize daha verelim:

  İşte ben mürteciim, gelsin işitsin dünya!

  Hem de boş mürteciim, patlasanız çatlasanız,

  Hadi kanununuz assın beni, yahud yasanız.

  Görüldüğü gibi Safahat’taki dizeler, Mehmed Fahreddin imzasıyla yazdıklarının adeta birer manzum özeti. Her halde bunlar kâfidir…

  Mehmed Âkif ile Mehmed Fahreddin imzalı yazılar arasında herhangi bir fark var mı?

  Hayır yok. Bir süredir söz konusu yazıları yeni harflere aktarıyorum. İnşallah yakında ikmal edeceğim. Muhtevası, üslûbu, beslendiği doğulu ve batılı kaynaklar ve bunlar arasında özellikle Sadi ile Lamartin’ni öne çıkarışı, Fransızca ve Arapçaya hâkimiyeti, Mehmed Âkif’le ard arda ve zaman zaman yer değiştiren tefsirleri, hutbeleri ve özellikle de dinine ve mukaddesatına tecavüz eden batıcı yazarlara karşı takındığı o kahredici tarz-ı tahrîri, bütün bu yazıların aynı kalemin mahsulü olduğunu açık bir şekilde gösteriyor. Yayımlanınca inşallah size de bir nüsha takdim ederim.

  II.ABDÜLHAMİD’İN HAL FETVASINI MEHMET AKİF YAZDI

  Yaptığınız araştırmada ortaya çıkan en çarpıcı şey II.Abdülhamid’in hal fetvasını Mehmet Akif’in yazdığı yönünde… Oysa o dönemde fetva eminliği makamında Hacı Nuri Efendi, Şeyhülislam makamında ise Ziyaeddin Efendi vardı. Ve Abdülhamid’in hal fetvasının şeyhülislam Ziyaeddin Efendi tarafından yazıldığı biliniyordu. Mehmet Akif’in yazdığını nereden çıkardınız?

  Söyleyelim efendim. II. Abdülhamid’i tahttan indiren o meşhur fetva metninin yazarı Mehmed Âkif’tir. Ancak metnin altındaki imza tabiki Şeyhülislam Ziyaeddin Efendi’ye ait olacak. Değil mi? İsterseniz evvelâ sözü kendisine Âkif merhuma bırakalım. Ne diyeceksek sonra diyelim. Merhum Âkif yine batıcılarla çarpıştığı bir başka yazısında bakınız neler söylüyor. Metni yine sadeleştirerek nakledelim: «Söyle ey İnkılâp, söyle! “Medeniyyet-i İslâmiyye” yazarının, senin istikbâline nasıl koştuğunu, nasıl can attığını, senin büyük inkılâplara şanlı kanlı bir nazîre olabilmen için nasıl alevler püskürttüğünü söyle!

  Söyle ey Edirne Hükûmetinin Meclis İdâre Salonu! Dört nisan gününde seni sarsan çığlıklarımı! O Mebuslar Meclisi’nin alkış tufanları içinde okunarak bütün İstanbul ve taşra matbuatıyla bir daha neşrolunması iltifatına nail olan o beyannâmeyi nasıl yazdığımı, İstanbul’da Meşrûtiyet’e darbe vurulduğuna bir türlü inanmak istemeyenlere nasıl imza ettirdiğimi söyle!

  Söyle ey Edirne’nin Belediye Dairesi! O en büyük zalim Abdülhamid’in tahttan indirilmesi için çekilen genel telgrafı, gözlerimi âdeta kör eden o gözyaşı tufanımla nasıl yazdığımı, salonda dünyayı unutacak kadar kendimden geçerek nasıl yarım saatten fazla okuduğumu, ateşler, alevler püsküren bu ilhamlı konuşmamla muhalif gözleri bile nasıl ikna ederek susturduğumu, belgeyi imza ettirmeye nasıl muvaffak olduğumu ve bu Allah’ın en büyük yardımına, Nedimlerin[?], Faiklerin [Faik Kaltakkıran] nasıl hayretlere düştüklerini Allah için söyle! Söyleyiniz ey Edirne’deki askerî binalar! Ey Topçu Kışlası Cami-i Şerifinin ulu minberi! Siz de bildiğiniz gerçeklere tanıklık ediniz! Daha fazla söyleyeyim mi? Fakat ne lüzumu var? Kâinatın her zerresi ayrı ayrı tanıklık etse yine nafile! Bin kere nâfile! Biz İnkılâb’ı Cenâb-ı Kur’ân-ı Hakîme, onun şanlı, şevketli istişare emrine istinaden yaptık. İnkılâbımızın en büyük düsturu Hazret-i Kur’ân-ı Mübîn idi. Onun üzerine ellerimizi bastık, yeminler kasemler ettik. İşte biz iman sahipleri o yeminimize, o sözleşmemize bugün de sadığız; ölünceye kadar da sadık kalacağız. Lâkin bunlar öyle değil!…»

  Çok çarpıcı bir durum bu. Eğer bu bilgi doğruysa Mehmet Akif’in İttihatçılarla işbirliği yaptığı sonucunu mu çıkarmak lazım yoksa memleketin selametini ön planda tuttuğunu mu?

  Efendim Âkif özüyle sözüyle, tuttuğu yoluyla dosdoğru bir adamdır. Hiçbir zaman yalpaladığını gören işiten yoktur. Böyle bir adam böyle bir metni yazmışsa –ki yazmış- biraz durup düşünmek gerekmez mi? Hayatının her noktasında bütün ilhamını Kur’an’dan aldığını bildiğimiz Âkif, bu metinde herhalde yalan söylemez. Elbette İttihatçılarla işbirliği yaptığı hem de bu işbirliğinin II. Meşrutiyet öncesine dayandığı ortaya çıkıyor. Niye yapmış o halde? Tabi ki memleketi için. Peki tarih niye tekerrür ediyor? İbret alınmadığı için değil mi? Düşünsenize, Osmanlı’nın fiilen bittiğini ilan eden belgeyi Âkif yazıyor. Aradan yıllar geçiyor ve Cumhuriyet’in istiklâlini ilân eden bir başka belgeyi yine aynı kalem yazıyor. Ama maalesef vatanından cüda kalıyor… Bundan sonra herhalde çok şey söylenecektir… Burada yerimiz dar…

 4. mesut demirsoy mesut demirsoy 18 Mayıs 2011

  allah senden razı olsun yattıgın yer cennet mekan olsun

 5. oğuzhan oğuzhan 18 Mayıs 2011

  Abdülhmid Han; cennet mekan inşallah.

 6. Aytac Korkut Aytac Korkut 19 Mayıs 2011

  manzum,
  ben arastirmaci yada gazeteci degilim,yazini okudum ve üzerinde konusaulacak cok sey oldugunu düsünüyorum.
  O yazinin Mehmet Akif e ait oldugunu varsayarak devam edelim.
  Birincisi Hal yazisini kaleme alanin O oldugunu vurguluyorsun.Seyhülislam imzayi attiktan sonra(onun da nasil attigini biliyoruz) kimin yazdiginin ne önemi var.
  Ikincisi üstüne aldigi diger olaylari bizzat kendisi yapmasada,yapan takimin bir elemani olmasi sebebi ile kendisi yapmis gibi bahsetmektedir.
  Ücüncüsü yazinin devaminin güzel geldigi ama senin cabuk kestigin.
  Dördüncüsü bunu yazmamin sebebinin Burada sanki Mehmet Akif i Hal olayina katarak Hal olayi Mehmet Akif le aklanmaya calisiliyor gibi anlamis olmamdir.
  Hal olayindan cok sonra Talat Pasa ve Enver Pasa II. Abdülhamid Han i ziyaewrw giderler.O cesret abidesi Enver Pasa II. Abdülhamid Han in huzuruna cikamaz.Bir müddet sanra Talat Pasa gelir,áglamaktan gözleri sismistir.
  Benim anladigim onlarinda yaptiklari her seyi ülke menfaati icin yaptiklari.Ülkeyi II. Abdülhamid Han dan daha iyi yöneteceklerini zannediyorlardi.Tek hatalari kor un sicakligini II. Abdülhamid Han in elindeyken degilde kendi ellerine aldiklarinda anlamalari idi.

 7. erkan aktaş erkan aktaş 07 Haziran 2011

  sayın murat bardakçı abdulhamit han hakkında bir söylevinde ulu hakanın porto şarabını sevdigini sölemişti bu iddasını hakanın torunlarına dayandırmıştı.ulu hakan için bir başka üstat buyuk tarihçi benim için son 30 yılın en iyi tarihçisi sevgili ilber ortaylı ise abdulhamit han son yuzyılın en son hukumdarı ve imaparatorudur demişti ve ben soruyorum bu buyuk hukumdar dinine baglı ve ulkesine sevdalı halkına saygılı peki sayın bardakçının bu söylevi dogrumudur?

  ———————–
  Yönetim:
  Abdülhamid Han ve içki mevzuusuyla ilgili yazıya şuradan ulaşabilirsiniz: http://www.ikinciabdulhamid.com/abdulhamid-han-icki-icmezdi-50.html

 8. mesut çalışkan mesut çalışkan 02 Temmuz 2011

  PEYGAMBERİ HALİFEYİ ZİŞAN
  HAŞMETLİ VE HİMMETLİ SULTAN
  CENNET MEKAN ULU HAKAN
  2.ABDULHAMİD HAN
  ALEYHİ RAHMETİ VEL ĞUFRAN

 9. furkan furkan 21 Temmuz 2011

  sizlerle gurur duyuyorum osmanlı torunları tarihinize sahip çıkın

 10. YAKUP TEKİN YAKUP TEKİN 30 Ağustos 2011

  ALLAH(cc)ONDAN RAZI OLSUN,MEKANI CENNET OLSUN.BİZLEREDE ŞEFAATLERİNİ NASİBETSİN.AMİİİN

 11. araştırmacı araştırmacı 26 Ekim 2011

  ABDULHAMİT HAN İLE İLGİLİ GÜNEY DOĞUYU YAHUDİLERE SATMAK İÇİN GİZLİ ANLAŞMALAR YAPTIĞINI İDDİA EDENLER VAR FAKAT BUNUN DOĞRU OLMADIĞINI BİLİYORUM. DŞÜNCELERİMİ İSPAT ETMEK İÇİN ÇOK ACİL ARŞİVLERE İHTİYACIM VAR YARIN BU KONU ÜZERİNDE YİNE DERSTE KONUŞULACAK. BU KONUDA BANA YARDIMCI OLURSANIZÇOK MEMNUN OLURUM 🙂

 12. Canan Canan 30 Ekim 2011

  Şunu anlamakta zorluk çekiyorum; 2. Abdulhamit ittihatcilarında içinde bulunduğu masönik hareketlere ve yahudilerin filistinden arazi satın almalarına karşı bir politika izleyen yüzyılın en önemli osmanlı padişahlarından birisiydi. Anlayamadığım ise bugün Abdülhamit üzerine kitap yazan Mustafa Armağanin Zaman gazetesi yazarı olması ve mevcut iktidar partisi yandaşı olması. Bu bir çelişki değil mi ? Bugün Abdülhamitı savunanlar onun zamanında ona düşman olanların yandaşı olması beni çelişkiye düşürüyor. Zaman gazetesi ve uzantıları , mevcut iktidar partisinin çoğunluğu ısrail ekseninde bir politika izlerken 2. Abdülhamitın bunun tam tersine bir politikayla nasıl bu zihniyetin el üstünde tuttuğu bir adam olabiliyor anlayabilmiş değilim. Kaldı ki Mustafa Kemal bile 2. Abdülhamitın tahttan indirilmesine sebeb olan selanikten gönderilen hareket ordusunun kolağasıyken ,bugün Mustafa Kemale düşman bir tutum izleyenleride gerçekten anlayabilmek çok güç. Bence Abdülhamit yüzyılın adamıdır. Mustafa Kemale baktığımızda mason tertibiyle kurulan ıttihatçı ve terakki cemiyetinin üyelerinden olsada bir zaman sonra yine bu cemiyetten ayrılıp terakki perver fırkasıni kuranlarla karşı karşıya gelmiştir. Lafı fazla uzatmadan Şu anki mevcut iktidar ve bu siteyi kuranlar 2. Abdülhamitın ideolojisini sahip çıkmaya hakları yoktur. Bugünki iktidar ısrail yanlısı bir politika izlerken abdülhamit bunun van tersi bir politika izlemiştir. Yakın tarihimiz o kadar yalanlarla bizlere anlatıldı ki kimin vatansever kimin hain olduğu malesef seçilememekte. Tarihi geriye sarıp entrikaların olduğu 1900 lü yıllara gidip tek bir kişiyi saf dışı etsen tarihimiz o kadar değişiyor aslında. Mesela 1. Dünya savaşına girmemize neden olan alman hayranı enver paşayi bir alsan tarihin akışı değişiyor. Yada yakup cemilı yada talat paşayi..abdülhamitı tahttan indiren güçler bugün hala toparlanamayan bağımsız bir ülke olarak dünya gücü olamayan Türkiyeyi yaratanlardir. Elbetteki Mustafa Kemal büyük işler yaptı ama kimin gücü ve desteği vardı onun arkasında ? O yüzden yahudilerin bir devlet kuracağını elli sene öncesinden bilen bir abdülhamitı tahttan indiren yahudi zihniyeti bugün çıkıpta ona dair kitaplar yazması olayını ben devekuşunun başını toprağa sokmasına benzetiyorum.

  • Yönetim Yönetim Yazar | 30 Ekim 2011

   Bahsettiğiniz şekilde bir çelişki varsa bu Mustafa Armağan’ın şahsı ile alakalıdır.

   Sitemiz ile ilgili ithamınıza gelirsek, sitemizde herhangi bir siyasi görüş ile ilgili bir yazı mı gördünüz de böyle bir yafta yapıştırıyorsunuz üzerimize ve bizim Abdülhamid Han’ın ideolojisine sahip çıkma hakkımız olmadığını iddia edebiliyorsunuz?

   Resmi tarihten biraz sıyrılın, Kazım Karabekir Paşa Mustafa Kemal’in en güçsüz olduğu anda kendi iradesi ile Mustafa Kemal’in emrine girmiş bir paşa iken Mustafa Kemal başa geldiğinde Karabekir paşanın idam ile yargılanması da bir çelişki değil midir?

   Resmi tarihin yalanlarıyla tarihe bakmamak gerekiyor.

 13. Emin Emin 02 Ocak 2012

  Canan Hanım, söylediğiniz iki şey; yani Sultan 2. Abdülhamid Han ın büyük bir devlet adamı olması ve sizin söyleminizle bugünkü israil yanlısı hukümetin destekçisi bir gazetenin yazarının sultanı sevip sayması, hakkında kitap yazması evet bir çelişkidir. Fakat iyi anlaşılması gereken nokta şu ki, şuanki hükümet israil yanlısı falan değildir. Burada yanlışa düştüğünüz için ortada çelişki yoktur. Bir yanlışınız da şu: Zaman gazetesi, Fethullah Gülen cemaati ve AKP hükümeti arasında kardeş ilişkisi kuruyorsunuz adeta. Cemaat ile Hukümet çok farklı yerdeler. Cemaatin Hukümeti destekliyor olmasının altında çok farklı ve saatlerce konuşulacak tartışılacak şeyler var.

 14. burak burak 20 Ocak 2012

  affet bizi sana layık torunlar olamadık, affet bizi senin istedigin, idallerin gibi bir anadolu kuramadık, affet bizi senin canın pahasına korumaya çalıştıklarını koruyamadık… ama seni çok özledik sultanım…

 15. gürbüz erez gürbüz erez 23 Şubat 2012

  cann cok dogru yazmış teşekkrlr

 16. yılmaz şahin yılmaz şahin 04 Mart 2012

  CENNET MEKAN SULTAN HABDULHAMİT HAN

  MEKANIN NURLA DOLU OLSUN ULU HAKANIM

 17. kenan kenan 05 Mart 2012

  bence gelmiş geçmiş en büyük sultandır allah mekanını cennet etsin

 18. cengiz yol cengiz yol 07 Mart 2012

  Eski insanlar hic mi gulmezdi, Abdulhamit Hanin da gulen resmini gormedim. Koskoca padisah yedigi onunde yemedigi arkasinda. Simdilerde hep bi eglence, kahkaha modasi.
  Kalbimiz olmus bizim, sonra da dilimize vurmus.Is yapan yok anca laf. Ulvi gayeler hayal olmus. Ama cok sukur kalbimiz temiz.

 19. Ozan Usluoğlu Ozan Usluoğlu 08 Mart 2012

  adbülhamithan yaptıkları ve izlediği politkalarla osmanlının ömrünü uzatmış şu an dünyada yaşanan siyasi oyunları o tarihten görnüş bir sultandır.

 20. Faydalı Site Faydalı Site 11 Mart 2012

  Faydalı bir site

 21. mehmet bozan mehmet bozan 13 Mart 2012

  ben urfadan hafız mehmet selim efendinin torunuyum hartavizade mehmet selim efendi nin oglu mazhar efendiyi, bizzat sultanımız okutmustu mazhar efendı sımdıkı danıstayın kurucuları arasında yeralmıs ve daha sonra da adalet bakanı olmuştu sıtenızde dedem mazhar efendının adını goremedıgım uzuldum hartaviler hakkında arastırma yaparak bılgıyı sorgulayabılırsınız a,emanet olun

  • Yönetim Yönetim Yazar | 15 Mart 2012

   Merhaba,
   Elinizde Mazhar Efendi ile ilgili bilgi bulunuyorsa bize ilettiğiniz taktirde değerlendireceğiz.
   Saygılarımızla

 22. Tarih sever Tarih sever 18 Mart 2012

  Abdulhamit Han Osmanlı imparatorluğunun son yüzyıldaki fatihi.Onun şerefli kişiliğine kıvrak zekasına laf söyleyenlere en güzel cevabı yine Abdulhamit Han vermiş.”Beni evhamlı sanıyorlardı…Hayır! Ben sadece gafil değilim,o kadar”

 23. memleket insanı memleket insanı 23 Mart 2012

  MERHUM NECİP FAZIL ŞÖYLE DER : “ABDÜLHAMİD’İ ANLAMAK HER ŞEYİ ANLAMAK OLACAKTIR.” NECİP FAZIL’IN DA DEDİĞİ GİBİ EN ZOR ZAMANDA EN ZOR İŞİ BAŞARAN VE İMPARATORLUĞU 33 SENE AYAKTA TUTAN GİZEMLERLE DOLU MERHAMET TİMSALİ ZEKİ BİR ŞAHSİYET OLAN SULTAN 2. ABDÜLHAMİD’İ ANLAMAYA VE ANLATMAYA ÇALIŞMALIYIZ. ONU ANLADIĞIMIZ TAKDİRDE BİRÇOK ŞEY KAZANMIŞ OLURUZ. ONUN DAHİYANE FİKİRLERİNE BİHABER OLMAK BİZLERİ ÇOK ÜZÜYOR. ÜZERİNE BİRÇOK ŞEY YAZILIP ÇİZİLİYOR. HANGİSİ DOĞRU SÖYLÜYOR BAZEN ANLAMAK ÇOK ZOR OLUYOR. BU NEDENLE O KOCA PADİŞAHA BİRŞEYLER YAKIŞTIRACAĞIMIZ ZAMAN DİKKAT ETMELİ VE YALAN OLUP OLMADIĞINA HATTA DOĞRU OLDUĞUNA DAİR BİR ŞÜPHEMİZ VARSA ONU BELİRTMELİYİZ.

 24. metin metin 15 Nisan 2012

  abdulhamid han hazretleri elleri ayakları öpülecek mübarek bir insandı.lütfen fatihalarımızı eksik etmeyelim.ruhu şaad mekanı cennet olsun.

 25. eren eren 15 Nisan 2012

  ya bana kimse inanmıyor ben 2. abdülhamidin yaverlerinden mehmet efendinin(hangisi olduğunu bilmiyorum dedeme soracağım)6. kuşaktan torunuyum. hatta 2. abdülhamid ve mehmet efendini kullandığı altın yakut ve gümüş (tamamı) olan kılıcı bizde

 26. eren eren 15 Nisan 2012

  hatta başbakan bizim dükkanımıza geldiğinde kılıç duvarda asılıydı korumaları bunu kaldırın başbakan topkapıya götürür demiş ve bizde kaldırdık

 27. Talha Talha 16 Mayıs 2012

  Kapisinda kul olasim Sultan-i Kebir’im Cennetmekan Halifem 2.Abdulhamid Han’in yuce hatirasina yapilan bu site icin emegi gecenlere bin tesekkur. Allah Osmanogullarina, mubarek Hanedanimiza uzun omurler ihsan eylesin. Yasasin Osmanli.

 28. eren eren 18 Mayıs 2012

  OSMANLI VE OSMANOĞULLARI….
  ÇOK YAŞASIN OSMANOĞULLARI

 29. Selman Selman 19 Mayıs 2012

  Yattığın yer nur mekanın cennet olsun.Büyük Devlet adamı

 30. Talha Talha 22 Mayıs 2012

  Propoganda’nin en cirkefi ile yogrulmus ve menfi, yazili, sozlu iftira dolu tek tarafli kotuleyici nesriyatin cokluguna ragmen, gene de bu millet mubarek sultan Halifemiz efendimiz 2.Abdulhamid Han’a hala sevgi ve saygi duyuyor ve onu sonsuz bir hasretle ozluyor. Cennet mekan mubarek sultanimiz 2.Abdulhamid Han’a olan sevgi, saygi ve ozlem bizim mayamizda var, bu yokedilemez, bati yalakasi NATO uyesi bir neo-Osmanlicilik degil bu, gercek seriat’e bagli, Ila-i Kelimetullah’i Nizam-i Alem’e yayma amacli calisan bir imparatorluk ozlemindeyiz. Allahim, Osmanogullarina guc ver, tekrar iktidar olsunlar, onlarin icinde nice Abdulhamidler var, bu milleti duze cikartacak, ummet’i ihya edecek olan gene onlardir. Allahim, sen ulkemize saltanatin geri gelmesini, hilafetin kurulmasini, Fatih’in emaneti Ayasofya camii’nin acilmasini, 4 kita’yi titrettigimiz o eski sanli gunlerimize donmemizi sagla yaRabb. Amin

 31. eren eren 23 Mayıs 2012

  ben eren altta birşeyler yazan benim tamismi dalyanoğlu mehmed efendiymiş

 32. Talha Talha 26 Mayıs 2012

  Devletlu Sultan’im II. Abdulhamid Han’a

  Ya SULTAN, ya Veli, ya Gavs-i ekber!
  Aglatma yetti artik soyle neredesin?
  Hem yetim hem oksuzuz bak kac nesildir
  Ya himmet eyle bize ya gel, neredesin?

  Sultanim Abdulhamid, mubarek ceddim,
  Gayri biktik artik biz, bassiz erlerin
  Halimize sahit bak hem Rab hem nebi’m
  Allah’in izni ile yetis neredesin?

  Hal’ine tezkere cikartti kelbler,
  Gidisinden hadsiz muteessir kalpler
  Sana yadigar kalmis alperen erler,
  Nice hal uzeredir, gor bak, neredesin?

  Talha

 33. Talha Talha 26 Mayıs 2012

  AVRUPALI OLACAKMIS!

  Beyinler olmus lapa, dil’e vurulmus kilit,

  Ne dusunen bulursun ne konusan bir yigit,

  Belhum adal vaziyet, ne caba ne basiret,

  Biraz serefin varsa bari oksur ey lanet

  Kucak’ta ici bos bir “Garpcilik” sevdasi,

  Yemeye ekmegin yok nerde kaldi helvasi?

  Kufur edip durdu hep, zengini fukarasi

  Bunlara vakifti haya’sizin cemkirdigi atasi

  Dediler ki hurriyet, “Ecnebi olmak” demek

  Sanli yedi ceddine haya’siz sirtini donmek

  Halbuki gafil olmayip davransa dusunerek,

  Dunya’da bulunmazdi bu milletteki yurek.

  Is isten gecti diye iyice uzandi post’a

  Aslinda utancindan selam veremez dost’a

  Bak kac nesil oluyor, bu millet toptan yasta,

  Cirak usta kesilmis, usta’nin fikri hasta.

  Talha

 34. hebil akan hebil akan 14 Eylül 2012

  Annesine Tecavüz Etmek İsteyen adam ve Abdülhamid’in Kılıncı

  …Saat 03.00 sıralarında idi, Abdülhamit han hazretlerinin sesi sarayın karanlık duvarlarında şimşek gibi yankılandı.

  – “Arabacı!”

  Arabacı yatağından fırladı. Atlar, koşumlar alelacele hazırlanmaya başlandı. Derken koca sultan heybetiyle sahanlıkta göründü. Halinden çok acelesinin olduğu belli oluyordu. Daha sabahlığının bir kolunu giymemişti. Elinde yalın kılıcı vardı. Merdivenleri koşarak inerken kolunu taktı. Formaliteler bir kenara bırakılmış, bütün kâinat bir noktaya kilitlenmişti sanki. Hışımla merdivenleri üçer beşer inip uçar gibi atladı arabaya. Hırsından yerinde duramıyordu. Hiç kimse hatta nöbetçiler bile neler olup bittiğini anlayamamıştı. Sert bir sesle:

  internette dolaşan Abdülhamidhan a ait diye aktarılan ve üstad necip fazıl kısakürekin kitabından diye belirtilen bu hikayeden kuşkulandım..NFK e ait tüm eserleri okumuştum böyle birşeyi hatırlamıyorum.. uydurma olup olmadığını anlamak istiyorum ..teşekür ederim.

 35. mehmet şar mehmet şar 21 Ekim 2012

  Allah’ın selamı üzerinize olsun. İkinci kitabımı 2.Abdulhamit Hanın hayatını konu alacaktım. Sitenizi buldum. Bu siteyi düşünüp yapanlara çok teşekkür. Kitabım konusunda yardımlarınız bekliyorum.

 36. nuri kaman nuri kaman 19 Mayıs 2013

  Sitedeki bilgileriniz doğru mu acaba ?

 37. bahadır bahadır 29 Ağustos 2013

  osmanlının son dönem padişahlarından abdülhamit ile ilgili verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkürler.

 38. ihsan ihsan 14 Eylül 2013

  ikinci abdülhamit han için yapmış olduğunuz siteniz çok başarılı olmuş ve yararlı bilgilere sahip çok teşekkürler.

 39. Mikail Mikail 17 Kasım 2013

  Merhaba ben Mikail ben android uygulamalar yapıyorum izniniz olursa 2. abdülhamid han ın hayatı kişiliği vs konuların da sizin sitenizdeki doğru tarafsız ve onu en güzel anlatan yazılardan yararlanmak istiyorum izniniz olursa cevabınızı heyecanla bekliyorum iyi geceler

 40. omertarık omertarık 10 Şubat 2014

  minnetle anıyorum başka sözüm yok

 41. VEYSEL BAKIR VEYSEL BAKIR 12 Şubat 2014

  ALLAH RAHMET EYLESİN SULTANIMIZ

 42. ERTUĞRUL ESEN ERTUĞRUL ESEN 24 Şubat 2014

  ONU ANLAYAMAYAN TÜRK GENCİNE BEN TÜRK GENCİ DEMEM..

 43. Giray Giray 13 Mayıs 2014

  Sizin gibi insanlar yaşadığı müddetçe ısrarla tarihini unutmak isteyen modernist soysuzlar kaybedecektir. Açıkcası çok mutlu oldum bu sitenin varlığından. Her zaman var olmanız dileğiyle

 44. Yafes Yusuf Ayaz Yafes Yusuf Ayaz 02 Kasım 2015

  Sinema okuyorum ve kimse burada tarih konuşmuyorlar. ben konuşunca kalkıp gidiyorlar. yeni nesil dedelerine düşman olmuş. bu bu sitede olanlara dokunuyor ki dedelerini öğrenmeye buraya geldiniz. ben hocalara inat sınıftakilere inat sokaktaki yozlaşmış torunlara inat dedelerimin tarihini anlatacağım. Bu Gençlik Tarih Yazacak…

  • armağan köken armağan köken 07 Kasım 2015

   Helâl olsun kardeşim sana…

 45. fatih fatih 27 Kasım 2015

  Sultan ll.ABDULHAMİT HAN İZİNDEYİZ PAŞAM ALLAH MEKANINI CENNET EYLESİN

 46. Alişahoğlu Alişahoğlu 04 Şubat 2016

  Abdulhamid-i Sani Hazretlerine getirilen her hakareti, hakaret sahiplerine iletiyorum.
  Ve bizzat sahsim bu hakaretlere denk geldigimde gerekirse kavga ediyorum. Kalp kiriyorum.
  Ama Rahmetli Sultanimiza laf ettirmemeye calisirken yillarca bu o…… Ittihat ve Terakkinin
  Tohumlari olan 1923 belasini basimiza getirenlerin bugune kadar anlattiklari yalan tarihi
  Bir lahza olsa kendimce karinca misali minik bir agiz dolusu su ile anlatilan yalan atesini
  Sondurmeye calisiyorum.
  Allah Rahmet Eylesin. Ruhlari Sâd olsun…

 47. Mehmet YILDIZ Mehmet YILDIZ 20 Şubat 2016

  Allah razı olsun. emeğinize,yüreğinize,ufkunuza sağlık.

 48. testt testter testt testter 04 Mart 2016

  çok güzel bir site helal olsun emeğinize sağlık
  site tasarımını yenileyip sosyal medyada özellikle facebook ta büyük sayfa açarsanız çok güzel olur
  gerçek tarihi anlatmaya her zaman devam edin 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir