İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sultan Abdülhamid’in Edison’a Yaptığı Teklif

Elektrik sahasındaki âmil keşifleriyle meşhur (Edison)u adım adım takip ettiği, nihayet kendisine resmen başvurup Türkiye’ye gelmesini istediği, çalışmalarına burada devam etmesini teklif ettiği, Amerika’da kazandığı paranın tam yirmi mislini takdime de hazır olduğunu bildirdiği, fakat kâşifin bu tekliflere iltifat göstermediği, tarihi bir hakikattir.

İşte, yepyeni bir cephesiyle daha Abdülhamîd.. Faziletlerinin belki en küçüğü olarak müspet bilgiler manzumesine ve eserlerine gösterdiği bu anlayışlı saygı ve hikmeti takdir kendisinden sonra hiçbir devirde kıvamını bulamamış ve madde dehâsının istinat ettirileceği ruh, kökünden harap edilmiştir. Kala kala ruhsuz ve köksüz bir madde süsü.

(Necip Fazıl Kısakürek – Ulu Hakan İkinci Abdülhamid Han – Büyük Doğu Yayınları – 14. basım – s.258)

Bir yorum

  1. harun harun 22 Aralık 2010

    Ecadidimizla her zaman gurur duymamiz gerekir..Turkiye Cumhiriyeti Osmanlinin mirascisidir..Boylesine buyuk devlet adamlari cikarmis bir milletiz..Umarimki gecmiste oldugu gibi, ülkemizi dahada ileriye goturecek,devlet adamlarini yeniden yetistirebilir..Turkmilletinin dunyadaki hak ettigi yere yeniden gelmesi saglanir..

    Saygilarimla..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir