Şehzade Harun Abdulkerim Osmanoğlu Kimdir?

Osmanlı Hanedanı’nın hayattaki 25 şehzadesinden biri olan Harun Osmanoğlu 22 Ocak 1932 Şam doğumlu. Babası Mehmed Abdülkerim Efendi, Sultan İkinci Abdülhamid Han’ın en büyük oğlu olan Mehmed Selim Efendi’nin tek oğlu idi. 1924’de Osmanlı hanedan üyelerinin yurt dışına çıkarılması sırasında Beyrut’a gitmişlerdi. Mehmed Abdülkerim Efendi, Şam’da evlenip 1930 ve 1932 doğumlu iki çocuğunu küçük yaşta yetim bırakarak 1935’te hayatını kaybetti. Dedesi Mehmed Selim Efendi’nin de 1937’de vefatından sonra, Harun Osmanoğlu’nun annesinden başka kimsesi kalmadı. Uzun sürgün yılları süresince yad ellerde hayat mücadelesi veren aile, 1974’de hanedan üyelerinin vatana dönmelerine izin verilmesinden hemen sonra Şam’dan İstanbul’a geldi. Harun Osmanoğlu Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayan Hanedan Reisi Osman Bayezid Efendi’den ve Şam’da yaşayan ağabeyi Dündar Efendi’den sonra şehzadeler içinde yaş sıralamasında üçüncü. Türkiye’de yaşayan şehzadelerin ise en büyüğü. Osmanlı hanedanı üye ve mensuplarından halen hayatta, 25 şehzade, 14 sultan ile sultan çocukları olan 21 sultanzade ve 14 hanım sultan bulunuyor. Bu 74 üyenin 13’ünü Harun Osmanoğlu ailesi teşkil ediyor…

Eğer Hanedan-ı Osmanlı İhanete Uğramasa İdi Şuanki Devlet Başkanımız Sayın Şehzade Harun Osmanoğlu Olurdu…

Hanedan-ı Osmanoğlu Ailesine Artık İade-i İtibar Edilmesi Gerekiyor Bizler Bunun Savunucuları Olmalıyız ve Olacağız…
Cennet Mekân Sultan II. Abdülhamid Han’ı zamanında yanlız bıraktılar…
Ama Şimdi Görev Sırası Bizde Ahde Vefa Zamanı…

Artık Yanlız Yürümeyecekler!…

Hanedan-ı Al-i Osman Ailesi Hizmetkarı,
Armağan Köken

4 yorum

 1. savas karanfil Yanıtla

  allah tüm osmanlı devleti alaya cihani osmaniyenin insanlığa islamin peygamber efendimizin yolunu ve adalet huzur garibi koruyan idareci padişahlarimizdan milyon kere sonsuz razı olsun iyiki bu milletin oğluyum selam ve saygiyla tüm sehidlerimize evladi osmaniyeye allah rahmet eylesin tüm geçmislerimize amin ecmain. …..

 2. Mehmed Ağca Yanıtla

  Selamın Aleykum

  Ne zaman niyetlensem birşey yazmaya ağlamaktan yazamıyorum.
  Ne zaman bir osmanlı hatırasına gitsek hep buruk gittik.hep yarım hissettik kendimizi.ailece duyduğumuz özlem,muhabbet ve hürmet kelimelere sığmaz.

  Eş şehid MuratbHüdavendigar aşığı büyüklerim oldu.Fatih kokulu,Abdulhamid duruşlu.Şimdi ben kücüklerimin büyukleri oldum.Kokum azaldı belki ama asla değişmedi.Duruşum kamburlaşrı belki ama asla diz çökmedi.Elhamdulillah.

  Hasbelkader Karşı karşıya gelsek biryerlerde , tek kelime konuşamam.Ağlamaktan..
  Ağlaya ağlaya halleşirdim sizinle.

  Hangi şehre gitsem önce ecdaddan yadigar bir yer ararim.dokunmam gerek .vize almadan o şehri gezemem.Bazen yaptırılan bir türbe,bazen cami,bazen köprü, bazen medrese,bazen muze..ne olursa artık gormeden duramam.

  Bazen ansızın Televizyonda,internette ansızın karşıma çıktığınızda hanginiz olursa olsun, saçımın telinden ayağın tırnağına kadar titrerim.Sizlere duyduğum sevgiyi bedenim böyle kusar.Dedimya kelime yokki söylesemde rahatlasam..

  Resulu sevmeyi,Mevlamızı bilmeyi sizin dededeleriniz bizim ceddimiz olan geçmişlerimizden öğrendik.Mevlam bizi bu dünyada bu topraklarda bir arada tuttuğu gibi Mahşerde golgesinde de bir arada tutsun.

  Sizin hak davanızı bilirim.Duadayız.idadeyi itibar yetmez.Daha fazlasını diliyorum Rabbimden.
  Bütün yaşayan hanedan şehzadelerime be sultanlarına en kalbi saygı ve sevgilerimi sunarım.

  Selamın Aleykum

  • Mustafa Yanıtla

   Amiin,
   Bütün duygu ve düşüncelerime tercüman olmuşsunuz.

   Gün gelir, bayrak düştüğü yerden kalkar azizim.

   Allaha emanet olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.