Cennet Mekân Sultan İkinci Abdulhamid Han Hz’nin hayatı dizi olacak

ikinci_abdulhamidin_hayati_dizi_olacak_24072015125243

Osmanlı Padişahı Cennet Mekân Sultan II.Abdulhamid’in 4.Kuşak Torunu Abdulhamid Kayıhan Osmanoğlu, Dedesinin yaşamını konu alan bir dizinin yayınlanması için çalışmalarının devam ettiğini söyledi…

Osmanlı Padişahı İkinci Abdülhamid’in torunu Abdülhamid Kayıhan Osmanoğlu, dedesinin yaşamını konu alan bir dizinin yayınlanması için çalışmalar yürüttüklerini bildirdi.

Osmanoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Osmanlı’yı anlatan dizelerden bazılarında hatalı anlatımlar olabildiğini, “Devlet-i Aliyye”nin yanlış tanıtılmasının önüne geçilmesi gerektiğini söyledi.

Osmanlı’yı anlayabilmek için iyi bir araştırma yapılması gerektiğini vurgulayan Osmanoğlu, “Bunlar en azından Osmanlı hanedanı ailesiyle paylaşılabilir. Son dönemde TRT’deki Diriliş Ertuğrul ve Filinta dizilerini vakit buldukça izliyorum. Bunlar diğer Osmanlı dönemi dizilerine göre çok daha iyi, daha da iyi olacağına inanıyorum” diye konuştu.

“500 bölüme tamamlanabilecek senaryo çatısı hazır”

Abdülhamid Han’ın yaşamını yönelik dizi çalışmalarının sürdüğünü dile getiren Kayıhan Osmanoğlu, şöyle konuştu

“Dedemiz Abdülhamid Han’ın hazretlerinin hayatını anlatacak dizi için yaklaşık 8 senedir çalıştığımız senaryonun önemli bölümünü oluşturduk. Talep edecek televizyon kanalıyla çalışmayı düşünüyoruz. 500 bölüme tamamlanabilecek senaryo çatısı hazır. Şu anda metinde bazı düzeltmeler yapıyoruz. Bu çalışma da 2-3 ay sonra bitecek. Dizinin adını henüz netleştirmedik. Abdülhamid Han dönemindeki istihbarat olaylarını, devletle alakalı ilişkileri, sultanın doğumundan vefatına kadar olan bütün ayrıntıları aktaracağız. Bu diziyle tartışılan konuları, yanlış bilinen ve hatta bilinmeyen gerçekleri gün yüzüne çıkartacağız.”

Osmanoğlu, dizinin Osmanlı’yı konu edinen önceki dizi ve filmler gibi reyting uğruna kurban edilmemesine özen göstereceklerini aktararak “Herkesin beklediği doğru ve düzgün bir yapımla halkın karşısına çıkacağız. Daha sonra hanedan sürgünü, Gazze, Irak, Filistin ile alakalı çalışmalarımız da olacak” ifadesini kullandı.

“Hedefimiz para kazanmak değil”

Projedeki hedefin para kazanmak olmadığına belirten Osmanoğlu, ülkenin gelecek vizyonunu ortaya koyan ve günümüzde önemi daha da iyi anlaşılan projeler hazırlatan dedesi Abdülhamid’in yeni nesiller tarafından da yeterince ve doğru tanınmasını istediklerini dile getirdi.

Osmanoğlu, dedesinin yarım kalan ve yapamadığı projeleri bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın üstlendiğine işaret ederek şunları kaydetti:

“Bundan 70-80 sene önce Osmanlı hakkında konuşanlar susturuluyordu. ‘Osmanlı’yı seviyoruz’ diyenler hapse atılıyordu. Bunların arasında meşhur tarihçiler, yazarlar ve gazeteciler vardı. Ama şimdi sayın Cumhurbaşkanımızın ve Başbakanımızın sayesinde rahat şekilde düşüncelerimizi ve duygularımızı ifade edebiliyoruz. Bugün kim davaya sahip çıkıyorsa, biz de ona sahip çıkmak zorundayız. Yoksa vebal altına gireriz.”

Şehzade Abdulhamid Kayıhan OSMANOĞLU…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.