mp3 indir mp3 indir mp3 indir mp3 indir mp3 indir mp3 indir mp3 indir mp3 indir mp3 indir mp3 indir mp3 indir mp3 indir mp3 indir mp3 indir mp3 indir mp3 indir mp3 indir mp3 indir mp3 indir mp3 indir

Sultan II. Abdülhamid Han’ın yaşayan mirası

sultan_ii_abdulhamid_hanin_yasayan_mirasi_1464278405_777

Sultan II. Abdülhamid Hân diplomasi ve devlet yönetiminin yanı sıra mimaride de başta Payitaht İstanbul olmak üzere Devlet-i Aliyye’nin pek çok yerinde büyük hizmetler üreten bir sultan olarak tarihe geçmiştir.

Onun döneminde “Mebani-i Emriyye” adı verilen birçok kamu binası inşa edilmiştir. Bu kurumların büyük bir bölümü, günümüzde de hala aktif olarak hizmet vermektedir. Haydarpaşa Garı’ndan Şişli Etfal Hastanesi’ne, İstanbul Erkek Lisesi olarak kullanılan Düyûn-u Umumiye binasından, Müze-i Hümayun binalarına, Sanayi-i Nefise Mektebinden, Osmanlı Bankası binasına, Pera Palas, Arkeoloji Müzesi ve Darülaceze’ye kadar birçok kamu binası, Sultan II. Abdülhamid Hân yadigârıdır.

II. Abdülhamid Hân döneminde İstanbul’da pek çok bina inşa edilmiştir.

Sultan II. Abdülhamid Hân devrinde İstanbul’da bugün ayakta olan pek çok yapı inşâ edilmiştir. Dünyanın en tanınmış ve en yetkin mimarları İstanbul’un bu yeni çehresine mimari üslupları ile derin izler bırakmışlardır. Bu mimarlar arasında Levanten Alexandre Vallaury ve İtalyan Raimondo D’Aronco dikkat çekmektedir.

Sultan II. Abdülhamid Hân devrinde cami, mescit gibi dini yapılar da çok inşâ edilmiştir. Ancak II. Abdülhamid Hân asıl kalıcı mührünü yaptırdığı kamu binaları ile bırakmıştır. Gerek İstanbul’da ve gerekse dönemin imparatorluk sınırları içerisindeki şehirlerde bugün pek çoğu ayakta olan hükümet konağı, istasyon binası, hapishane, kışla, okul, hastane, misafirhane, gümrük binası gibi kamu binalarının Sultan II. Abdülhamid Hân devrinde yapılmıştır.

Sultan II. Abdülhamid Hân devrinde İstanbul’da anıtsal cami inşa edilmez. Bu dönemde inşa edilen Hamidiye camiini, Süleymaniye ve Sultanahmetcamileri ile karşılaştırdığımızda oldukça mütevazı bir görünüme sahiptir. Buna karşılık mahalle içlerine kasabalara ve köylere varıncaya kadar çok say da küçük camiyi Sultan I. Abdülhamid, kendi adına inşa ettirir ve onarımlarını yaptırır.

istanbul_lisesi
Bu dönemde inşa edilen okul, hastane, istasyon binası, hükümet konağı, çeşme, saat kulesi gibi yapıların sayısı oldukça fazladır. Bu binalar modernleşen Devlet-i Aliyye’yi simgeleyen yapılar olmasının yanı sıra, Osmanlı halkının refahını ve iyi yaşamasını arzu eden Sultan II. Abdühamid’i de hatırlatmaktadır. Sultan II. Abdülhamid saraydan çıkmayan padişah olarak zihinlerde yer etmesine rağmen, inşa ettirdiği kamu binaları üzerinde yer alan kitabeler ve tuğrası hâlâ gözümüzün önünde durarak hatırasını yaşatmaya devam etmektedir.

Allah ondan ve bu devlete ve millete gece gündüz demeyerek hizmet eden herkesten ebeda razı olsun.

Şehzade Abdulhamid Kayıhan OSMANOĞLU…

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aşağıdaki kutucuğa uygun rakamı yazınız (Sayı İle) *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.