mp3 indir mp3 indir mp3 indir mp3 indir mp3 indir mp3 indir mp3 indir mp3 indir mp3 indir mp3 indir mp3 indir mp3 indir mp3 indir mp3 indir mp3 indir mp3 indir mp3 indir mp3 indir mp3 indir mp3 indir

Osmanoğulları’nın Dramı…

tarih34-1tarih34-2

Osmanli’nin o hasmetli ve izzetli insanlarinin torunlari bir gecede Avrupa’ya atildigi zaman, kimse onlarin halini hatirini sormadi. Hanedan sülalesinin erkekleri ekseriyetle askerdi, meslekleri disarida geçmedi. Buradaki mallari da tarümar edildi. Ayrilacaklari gece evlerini soydular ve Türkiye’nin disinda hepsi aç birakilip öz vatanlarindan uzakta ölüme terkedildiler.

•••

Hanedan mensuplarindan çogu, Sultan Vahidettin basta olmak üzere Sam’da Selimiye Camii Serifinin avlusunda medfundur. Halife Abdülmecid Efendi Medine’de Cennet’ül Bakiye defnolunmustur. Paris Camii’nde cenazesi 10 sene beklemistir. Kendisi öyle vasiyet ettigi için

1944’den 1954 e kadar mücadele edilmistir. Bir Ali Osman’a yakisan da böyle vatan topragina gömülmeyi istemektir.

Mesela O’nun oglu Sehzâde Ömer Faruk Efendi Misir’da vefat etti. Misir bir Müslüman topragi oldugu halde Türkiye’de isbasina gelen herkese mektup yazmistir. “Her türlü siyasî haktan mahrum olarak vatanda yasamama müsaade edin. Bogaziçi’nde balikçilik yapmaya raziyim” diye Cemal Gürsel’e bile mektup yazdi. Sonunda kabul edilmeyecegini anlayinca, o sirada Hanedan hakkinda bir yazi yazmis bulunan rahmetli Osman Yüksel Serdengeçti’ye bir mektup yazarak “Bizi vatana kabul etmeyeceklcrinden emin oldum. Bir zarfin içine Allah rizasi için bir avuç vatan topragi koyun da hiç olmazsa kabrime konulsun” diyecek kadar vatan hasreti içinde kivranmis bir insandi.

Bunun diger bir misali de Sultan Abdülhamid’in kizlarindan birisi olan Zekiye Sultan’dir. Kocasi da Gazi Osman Pasa’nin ogludur. Nice’de vefat ettiginde vasiyet etti ki, “bir gün müsait olursa beni vatan da defnedin”. Bu sebeple cenazesi Nice’deki bir kilisede tahnit edilmis (ilaçlanmis) olarak 30 sene bekledi. Sonunda kilise mensuplari götürüp bir yere defnettiler.

•••

…Sultan Vahdettin aç’ti. Öldügü zaman Italyan bakkallarina 150 bin liret borcu vardi. Tabutuna haciz karari geldi.

Ve “Bu tabut para ödenmeden kaldirilamaz” diye tabuta yazi asildi. Abdülmecid Efendi’nin oglu ve Sultan Vahdettin’in damadi Ömer Faruk Efendi ve bir kaç kisi, mutfak kapisindan tabutu kaçirdilar, Sam’a götürüp defnettiler. Sonradan kizi, Italyan bakkallarin borcunu ödedi.

•••

Vahideddin Han Italya’ya ilk gittigi zaman, San Remo’da kiralik bir villada kalmaya basladi. Oradayken Kral Emanuel, Vahdettin’e bir yaver gönderdi. “Ulkenin muhtelif yerlerinde saraylarim vardir. Zatiali nerede oturmak istiyorsa emrine” amadedir. Kendisine aylik su kadar liret tahsis edilmistir” dedi. Sultan Vahdettin bunlarin hiçbirisini kabul etmedi. Yaveri Miralay Fahri Engin o sirada tercümanlik yapiyordu. “Efendim bu kadar ikrami reddediyorsunuz. Herhalde mutfaginizda kuru sogan bile olmadigini bilmiyorsunuz”dedi. Bunun üzerine Vahdettin “Fahri Bey, Maiyeti saniyemde bulunmaya mecbur degilsiniz. Zor geliyorsa ayriliniz. Ben Müslümanlarin halifesi sifatiyla bir gayri müslim hükümdarin ihsanini kabul edemem”dedi.

•••

Mahmut Sevket Efendi’yi ziyarete gitmistik. Bir Fransiz kasabasinda oturuyordu. O siralar kizi Avinyon’da ameliyat olmus. Birlikte onu ziyarete gittik. Odasina girdigimiz zaman kizi konusamiyordu. Mahmud Sevket Efendi “Nermin” diye sesleniyor, kizinda cevap yok. Nermin isaretle kagit kalem istedi, bulduk. Yazdi ki “ameliyat ederken yanlislikla dilimi kestiler konusamiyorum.” O adamin karyolanin üzerine bir abanisi yardi. Dünyada bir kizim var, bundan sonra o da böyle dilsiz mi kalacak?” diye. Ben hayatimda, aniden bir insan yüzünden böyle ter aktigini görmedim. Sonra bana döndü dedi ki: “Osmanogullarinin dramini yazip bizi aleme mi acindiracaksin? Hiristiyanlara da “Müslümanlari asirlarca zaferden zafere kosturmus bir aileden iste böyle intikaminizi aldiniz, sizin arzu ettiginizden daha büyük facialara sürüklendiler? diye mi göstereceksin?” Bu söz, onlarin gurbet hayatini anlatirken daima kulaklarimda çinladi.

Düsünün ki bir sehzade ölmüstür. Belediye kendi imkanlari ile bir mezarlik yeri vermedigi için, cenazesi Mans Denizine atilmistir. Bu, Sultan Abdülhamid’in ogludur.

Yine Nice’de parkta bir sehzade ölü olarak bulunuyor. Bankada son nefesini vermeden bir mektup yazmis ve gögsüne ilistirmis. Mektupta söyle diyor. “Benim ölümümden kimseyi mesul tutmayin, ben açliktan ölüyorum. Yelegimin iç cebinde beni Islamî usullere göre Müslüman mezarligina defnedecek para vardir.” Fransiz polisinin degerlendirmesi de “daha birkaç ay yasayacak kadar parasi oldugu halde cenazesini düsünüyor, bu enayiymis” oluyor.

•••

Abdulhakim Arvasi (k.s) 1940’larda buyurmus ki: “Biz Sultan Aziz’in ahini çekiyoruz. Sultan Hamid’in ahina daha sira gelmedi. Biz bu hanedana yapilan zulme kayidsizligimizin cezasini çekiyoruz. Hanedan bedduasi müthistir. Bizim ecdadimiz, hanedan bedduasindan korkardi. Çünkü onlarin liderlikleri Allah’in tensibi takdiri ve kendi bileklerinin hakkiydi. Birçok Avrupa ülkesinde oldugu gibi, kimse onlari Türk Milletinin basina memur olarak koymamistir…

 

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aşağıdaki kutucuğa uygun rakamı yazınız (Sayı İle) *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.