II. Abdulhamid Han Tarafından Yapılan Köprü Hala Kullanılıyor

Bingöl’ün Kiğı ilçesinde bulunan ve II. Abdulhamid Han tarafından yaptırılan tarihi Selenk Köprüsü yıllar geçmesine rağmen hala kullanılıyor.

Peri suyu üzerinde, Kiğı ilçe merkezine 5 kilometre uzaklıkta inşa edilen Selenk Köprüsü ilk günkü kadar sağlam duruyor. Osmanlı döneminde II. Abdulhamit han zamanında yapılan köprü 4 metre genişliğinde ve 28 metre uzunluğundadır. Günümüzde hala kullanılan köprü, tarihi M.Ö. 3000 yıllarına dayanan ve bir çok medeniyetlere ev sahipliği yapan Kiğı ilçesinin çevre ile irtibatını sağlıyor.Sırasıyla Hititler, Urartular ve Persler’in yerleştiği Kiğı ilçesi daha sonraları Mekadonya, Roma, Sasani ve Bizanslıların egemenlikleri altına girmiştir. Halit Bin Velit tarafından ilk defa İslam topraklarına kazandırılan Kiğı 1071 tarihinden sonra Selçuklu Türklerinin eline geçmiştir. İlçenin adını Bizanslılar zamanında bölge komutanının Kiğan ismindeki kızından veya Kiğa ismindeki komutandan aldığı söylenmektedir. Geçmişte Erzurum-Harput (Elazığ) kervan yolu üzerinde bulunduğundan oldukça gelişme göstermiş ve belgelere göre yüzlerce yıl Sancaklık statüsü içerisinde çeşitli yerlere bağlı olarak varlığını sürdürmüştür. İlçe 1071 tarihinden sonra Selçuklular, Akkoyunlular ve Sefevi hakimiyeti altında kalmış, 1514 yılında Yavuz Sultan Selim tarafından Çaldıran zaferi sırasında Osmanlı topraklarına katılmıştır 1663 yılından itibaren Diyarbakır’a bağlı bir sancak iken 1926 da ilçe statüsünde Erzincan’a, Bingöl’ün il olmasıyla da 1936 da Bingöl’e bağlanarak günümüze kadar gelmiştir.

Bir çok tarihi mekana ev sahipliği yapan Kiğı ilçesinde bulunan Selenk Köprüsü Osmanlılar döneminden itibaren ilçenin çevre ile bağlantısını sağlayan önemli bir görev yürütmektedir. Günümüzde Selenk Köprüsü’ne yakın bir yerde ikinci yol olarak alternatif bir köprü daha yapılmasına rağmen, hala eski ihtişamını koruyan Selenk Köprüsü’nün sadece korkuluk demirlerinin bir kısmının kırıldığı, geri kalan kısmının ise ilk günkü kadar sağlam olduğu gözleniyor.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

You may also like...

2 Responses

 1. ibrahim sen dedi ki:

  bence avrupalıların kanunu sultan suleymana avrupalıların muhtesem suleyman demelerının sebebi kapitilasyonları avrupalılara tanınmasıdan kaynaklanıyor 2ci abdulhamıtede kızıl sultan demelerin sebıde iktidarda 33 yıl kalıp osmanlıyı yenıden guclu ve zengın bır ımparatorluk haline getırmeye ve inşa etigi yol yap donanmalar demır yolar vs işlerde cok başarı olması vs bubunla bırlıkte ımparatolugu ayakta tutarak guclu bırşekle getirme basarısın gostermesı ve ulkeyı şavaşa sokmuyarak guclu kalmayı becermıştir bu calışmaların başarı getırmesinden ote avrupada itilaf devletlerıyle itifak devletlerini kurdurarak avrupayı birbirine duşurerek kızıl sultan lakabını takmışlardır bence fatihten sonra osmanlıimparatorlugun en guclu karekteri 2cı abdulhamit handır ruhu sad olsun sultanların sultanın

 2. Recep Altun dedi ki:

  Merhabalar Sayın İbrahim Sen,

  Yorumunuza aynen iştirak ediyorum. Gerçekten çok müthiş bir devlet adamı. Ancak, ne bugünkü devlet, ne de hükümetler bu padişaha gereken ilgi ve alakayı göstermemişlerdir.

  Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları, bu necip ve mümtaz padişahın açtığı okullarda okuyarak yetişmişlerdir.

  Selam ve dualarımla.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Aşağıdaki kutucuğa uygun rakamı yazınız (Sayı İle) *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.